utorak, 25. prosinca 2012.

ONA KOJA NIJE VAZDA BILA SAMA



Kada je završila jutarnja misa i utihnuo zvuk orgulja ustala je sa male drvene klupice i pratila pogledom mladog orguljaša kako žurno, držeći pod pazuhom njeko libro , pruža ruku postarijoj sijedoj gospođi pored vrata. Zatim, naklonivši joj se, žurno izlazi vani. Posljednja je izašla . Ulica je bila pusta. Nigdje čeljadi , tek poneka mačka i kučak lutalica. I golub koji bi preletio s jednog na drugi prozor. Zatvoreni. S navučenim tamnim koltrinama. Nošena vjetrom, južnim nekim punim soli i mirisa joda, hodila je uzaskale do Zidina, zatim nizaskale do poljane , pa opet ulicama  uskim koje vode do samostana. I vračala se do poljane među golubove. Prid Dvorom otirala suze.  I opet dugo hodala, trčala i, nakon što bi klonula od umora, istim bi se putem vraćala ne primječujući lelujave rijetke i slučajne sjene prolaznika.  Nije znala kako se zvala. Kako se zove. S kim je i čija je. Odazivala se kada bi je zazvali bilo kojim ženskim imenom. Izgubljena i odlutala daleko od palače sa velikim kamenim  grbom njene obitelji. I kada se, pred zoru, našla u đardinu kroz koji se ulazilo u kamenu palaču vazda otvorenih vrata, bez kračuna i kucala , mahnito je brala dozrele limune i redala po travi uzaludno pokušavajući složiti njegovom ime. Zaboravila je davno koji hodnici vode do saloče, koji do spavače sobe a koji do šufita. Otkuda limuni i rascvjetale magnolije u đardinu i zašto palmored ne vodi do mora. Kada je birala haljine koje će obući, nije znala jesu li one njene ili one neke druge. S kojom bi ga viđala. Poslije mise nedjeljom ili jednom pod Minčetom. Otkuda vjenčanica u ormaru. I klobuci crni od damaška s perjem i sa staklenim bobama grožđa kako su dospjeli u donje ladice burala. Jesu li njeni ili možda nekih davno umrlih gospođa, u zrenju zaustavljenih djevojčica ili sinjorina koje su balale, pjevale  i šetale istim prostorima velikog obiteljskog zdanja. Slike u drvenim debelim okvirima po zidovima saloče ništa joj nisu govorile. Bili su to tek neki njoj nepoznati ljudi , ozbiljnih lica i urednih frizura. Naprahani i ondulirani.  S nekim , njoj neznanim, vedutama nekog grada kamenog i tihog kojemu nije znala ime. Otkuda taj neprestani opijajući zvuk orgulja u njenoj glavi. I tko je gospar u crnom odijelu s bagulinom i kučkom naslonjen na arlu s rasvjetalom bogišom. S nekim čudnim zgasnutim sjajem u očima . I pogledom izgubljenim kao njen kada bi se, slučajno, pogledala u zrcalu na zidu punom lišaja od tufine i otpale klačinare.  S visećom keramičkom zdjelom u kojoj su bili  davno uveli šipci, limuni, dunje i naranče. Iznad koje su letjele srebne mušice. Zujeći i plašeći je.

(Fragment šire proze Nesan Marina Marinova)

Fotografija: Prizor iz predstave D.Mojaša "Heloza Heloizi" Kazališta Marina Držića, snimio:Željko Tutnjević)

petak, 23. studenoga 2012.

SPOMINJANJE KNEZA

Kada je nepažnjom razbila: sedam  kristalnih čaša, nekoliko žmula, keramački komplet zdjelica za voćnu salatu,  soljeru, gostaricu za vino i gostaricu za vodu, stakleni  tacun, veliku porculansku zdjelu za mrtvu prirodu , šest kikara, dvije plitice od kositra, pet pjatinića, četiri kupice, zelenu staklenu murano vazu za cvijeće, tirkiznu murano bočicu za rozolin i još nekoliko murano boca, bočica i bočićica koje su po veličini bile složene u kredenci, gospođa Anukla rođena Kotruljević udana Držić je, ljuta i uzrujana,  s  gorčinom  spomenula: Prisvjetloga Gospara Kneza od Republike.

 

   (Fotografija iz predstave "Heloza Heloizi" D.Mojaša, 2008., snimio Ž.Tutnjević)

 

ponedjeljak, 19. studenoga 2012.

U TAMI UTIHNINA


Noć koju su prolili iz šalice, u kapljama je padala na bijeli stolnjak. I lustrane parkete od hrastovine. Kada se proširila u crnu mrlju i prekrila zidove sobe, nastavila je curiti niz otvoreni prozor. Ulicu jednu, pa zatim drugu. I treću. Tama je bila gusta kao fundač i nije razaznavao udaljenost poznatih mu predmeta. Dijelove namještaja i poluuvelih fikusa. U kantunu. I lustera koji se izgubio negdje u tami. Odjednom, pojavile su se zvijezde. Tisuće tinjajućih lumina. Posvuda. Činilo mu se da bi ih mogao dohvatiti i da bi , ukoliko nastavi ubrzano disati, ugasio nježne plamičke koji su treperili. Gledao je ustrašen i ostavljen ne znajući što  uraditi. I što bi mu se moglo dogoditi . Ukoliko sve potraje. Pomislio je da bi možda bilo najbolje da ustane sa stolice i krene prema mjestu gdje je osjećao da bi trebao biti prozor. Boja se tame. I strah ga je bilo utihnine. Negdje mora biti izlaz - pomislio je. A, opet, ako je ova noć bez izlaza? I ako je izlaz tama? Ili možda plamičci oko njega odašilju njemu neke neznane poruke? I, jesu li to uopće zvijezde? Učinilo mu se u jednom trenutku da mirišu smokve. Ali otkuda i zašto smokve kada im nije vrijeme. A one suhe odavno je pojeo. I šum valova, učinilo mu se, odnekud priziva vjetar. Ali ni vjetra ni mora u blizini, nije bilo. Nije bilo ni ptica. Ni mjeseca u njihovim kljunovima. Pokušavao je prepoznati vrijeme. Ure koje su prolazile dok je osjećao kako mu se čelo hladi i ručice znoje. I kako lebdi zajedno sa stolicom a nogice mu slobodno igraju ne dodirujući pod. I kako je netko negdje razbio zrcalo. Kristalno,  staro, venecijansko. U koje su se zagledale gospođe u svojim crnim dugim haljinama. S crnim moskarima kojima su tjerale muhe. Sa svojih velikih sivih vlasulja. I bijelih naprahanih faca. S očnim dupljama kao rupama. Iz kojih bi, ponekad, umjesto suza, kapnule crne kaplje. U porculanske šalice . Iz kojih su davno ispile svoj čaj. 
(2001.)  
(Fotografija iz predstave "Heloza Heloizi" D.Mojaša, 2008., snimio Ž.Tutnjević)

petak, 16. studenoga 2012.

ELISA DAY U LAZARETIMA

Glazbeno-scenski recital „Elisa Day -  Where The Wild Roses Grow“ Nicka Cavea Lerov je, uz suvremeno kazališno propitivanje dubrovačke dramske i književne baštine koje traje, usporedni repertoarni izbor koji svake godine iznjedri novi i ne samo kazališni susret s pjesnikom koji intrigira svojim stvaralaštvom ali i nekim drugim životnim i umjetničkim osobnostima. U tom slijedu; nakon Samuela Becketta („Divan dan“), Johna Lennona („How?Kako?“) i Milana Milišića („Ljubičasti Stradun“), Lero poseže sa Caveom, pjesnikom, glazbenikom i umjetnikom uglavnom poznatom široj publici po objavljenim pjesma a manje po proznim i drugim literalnimi posezanjima. Lero će na sceni pročitati na svoj način. Kao i obično. I kao uvijek do sada. I ubuduće. U ovakvim slučajevima. Ostaju odavno "Lero slučaj". S posljedicama.  Ovom premijerom Lero se, zbog obnove Lazareta, seli u drugi prostor a gdje će i kada nastaviti s radom i izvedbama svojih predstava dubrovačka kulturna javnost i Lerova vjerna publika na vrijeme će biti obavješteni.  Teatar Lero je 2008. preseljen iz ulice Ilije Sarake u Lazarete gdje je, nakon desetljeća seljenja i gostovaja u vlastitom gradu, uredio svoj komorni teatar u kojem je do sada prikazao desetak praizvedbi predstava koje su taj „mali Lero teatar“ etablirali u i ne samo dubrovačkom kulturnom i kazališnom prostoru. Uz ostalo, Lero je protekle četiri godine u Lazaretima igrao svoje predstave i u sklopu programa Dubrovačkih ljetnih igara („Epitaphio“, „Psyche Pelingrada“, „Ljepirice“, „Mjesečina za Lady Macbeth“).

NICK CAVE "TAJNI ŽIVOT LJUBAVNE PJESME" (FRAGMENTI)
"Kako je lijepa spoznaja da sami stvaramo vlastite osobne katastrofe i da nam u tome pripomažu stvaralačke sile unutar nas. Svatko od nas ima potrebu da stvara, a žalost je stvaralački čin. Ljubavna pjesma je tužna pjesma, ona je zvuk žalosti.
Ljubavna pjesma  nije nikada istinski sretna. Prije svega, ona mora obgrliti sav potencijal patnje. One pjesme koje govore o ljubavi a u svojim stihovima nemaju bol ili jecaj nisu ljubavne pjesme, već prije pjesme mržnje zakukuljene u ljubavne pjesme i nije im za vjerovati. Te pjesme poriču našu čovječnost i naše bogomdano pravo da budemo tužni, a radio-valo su zagađeni njima.
Ljubavna pjesma mora odjekivati šaputanjem žalosti i zvečenjem jada. Pisac koji odbija istraživati mračnije regije srca nikad neće biti sposoban uvjerljivo pisati o čudu, magiji i radosti ljubavi, jer kako se dobroti ne može vjerovati ako nije udisala isti zrak kao i zlo.
Ljubavna pjesma mora biti rođena u kraljevstvu iracionalnoga, apsurdnoga, smušenoga, melankoličnoga, opsesivnoga, suludoga, jer ljubavna pjesma je buka ljubavi same, a ljubav je, naravno, oblik ludila.
Ljubavna pjesma nosi mnogo ruha (ukrasa)  i naoko je pisana iz mnogih razloga – da objasni ili da ozlijedi – pisao sam pjesme iz oba razloga – ali, konalno, ljubavna pjesma postoji da jezikom ispuni tišinu između nas i Boga, da smanji razmak između prolaznoga i vječnoga.
U svijetu moderne pop glazbe, svijetu koji se prividno bavi ljubavnim pjesmama, ali u stvari tvori tek nešto više od grumena toplih dječjih bljuvotina boje bebipape zavitlanih kroz radio-valove, istinska žalost nije dobrodošla.
„Doćiću ako ćeš zvati / bit ću tu svaki dan / Čekajući da iskažeš svoju ljubabav / Jer istina je što govore / Bolje đavo kog znaš / Vratit ću te / Opet ću te vratiti...“
Kada Kylie Minogue pjeva ove riječi, nevinost u njenom glasu čini užas ove obeshrabrujuće lirike još slikovitijom. Ideja predstavljena ovom pjesmom, mračna i griješna i tužna – da su svi ljubavni odnosi po svojoj naravi zloporabni i da prihvačaju i ohrabruju tu zloporabu, bila ona fizička ili psihološka, pokazuje kako čak i najbezazlenije ljubavne pjesme imaju potencijal da prikriju strašne ljudske istine. 
Legija je razlog zbog kojih sam bio primoran sjesti i napisati ljubavne pjesme. Neki od njih postaji mi jasniji kada sjednem sa svojim prijateljem i priznamo jedan drugome da obojica patimo od psihološkog poremećaja što ga medicinska profesija naziva erotografomanija. Erotografomanija je opsesivna težnja pisanja  ljubavnih pjesama.
Moj prijatelj povjerio mi je da je tijekom posljednjih pet godina svojoj ženi napisao i poslao više od sedam tisuća ljubavnih pjesama. Moj prijatelj je izgledao iscrpljen, a njegov sram je bio gotovo opipljiv. Ja patim od iste bolesti, ali na sreću još nisam dosegao tako uznapredovali stadij kao moj jadni prijatelj.
Neke pjesme su vraške i mudro je ne izgubiti razum dok se bavite njima. Prilično često uviđem kako se čini da pjesme koje sam napisao znaju više o tome što se događa u mom životu nego što ja znam. Imao sam stranice i stranice četvrte strofe jedne pjesme ispisane dok je odnos još brodio. Jedna je takva strofa glasila: „Kamelija, magnolija / Prelijep im je cvat / A zvono Svete Marije / Javlja točan sat. „
Lijepe riječi, nevine riječi, nesvjesne da bi se jednog dana cijeloj stvari moglo izmaknuti tlo pod nogama. Ljubavne pjesme  koje se povezuju s osobnim iskustvima, koje su poetizacija stvarnih događaja, u sebi imaju osobenu ljepotu.  Ostaju žive na isti način kao i sjećanja i, živeći, odrastaju. 
Ja sam sretan što sam tužan. Kao talog preostao od ovog traganja, same pjesme, moje tmično leglo tužnooke djece, okupljaju se i, na svoj način, štite me, tješe i održavaju me živim. One su pratitelji duše koji je vode u izgnanstvo, koji čuvaju neodoljivu žudnju za onime što nije od ovog svijeta.Imaginacija teži za zamjenikom, a kroz pisanje ljubavnih pjesama sjedi se i večera s gubitkom i čežnjom, ludilom i melanmkolijom, ekstazom, magijom, radošću i ljubavi s jednakim mjerama štovanja i zahvalnosti.
Spiritualna potraga ima mnogo lica – religija, umjetnost, droge, rad, novac, seks – ali traganje rijetko kada služi Bogu tako izravno, a nagrade su rijetke kada tako velike."(Nick Cave)
(Fotografije iz Lerove predstave "Elisa Day", 2012., snimio Ž.Tutnjević) 

petak, 9. studenoga 2012.

LERO U NOĆI KAZALIŠTA! NICK CAVE "ELISA DAY" (Where The Wild Roses Grow)

Studentski teatar Lero odigrat će u svom prostoru u Lazaretima 17. studenog 2012. u sklopu manifestacije Noć kazališta svoju posljednju premijeru na sceni koju je smislio i predstavama bogatio od 2008. godine. U nepune četiri godine praizvedbama i brojnim izvedbama Lero je etablirao svoju komornu scenu u kulturnoj ponudi i slici Dubrovnika nudeći se dušom i posebnošću svoje poetike ostajući i dalje drugačiji i svoj. Posljednja premijera baš u Noći kazališta, izbjeći treba sve moguće simbolike i konotacije i primisli, bit će glazbeno-scenski recital "Elisa Day"-Where The Wild Roses Grow Nicka Cavea. Treći je to naslov posebne Lerove produkcije započet Johnom Lennom i predstavom "How?Kako" i nastavljen "Ljubičastim Stradunom" Milana Milišića. S premijerama u Noćima od kazališta. Kada bi drugo. Lero će odigrati dvije izvedbe 17. i 18. studenog a onda će seliti, jer Lazareti se, nakon toliko godina, napokon obnavljaju. Lerovci tako neće prisustvovati prirodnom urušavanju krova u njihovom "podkuplju"  već će to uradi radnici izvođača radobva. Slijedi selidba. Još jedna. Mogo bi se podatan prikaz Lerovih iseljenja, useljenja i gostovanja u svom gradu napisati. I hoću to jednom napraviti. Ali vratimo se teatru. Činjenica je da je teatar tamo gdje je Lero kao što je dokazano i potvrđeno da je Lero tamo gdje je teatar.
 NICK CAVE:  ELISA DAY(Where The Wild Roses Grow) /  Režija i dramatizacija: DAVOR MOJAŠ  / Scenografija:  SAD WATER / Kostimografija: ZJENA GLAMOČANIN / Oblikovatelj svjetla i ton: MARKO MIJATOVIĆ / Tehničko vodstvo i realizacije scene: MATO BRNJIĆ i KSENIJA MEDOVIĆ / Tonska montaža: VIKTOR LENERT / Lutke: JASNA HELD / Plakat: NORA MOJAŠ / Scenografija i rekvizita: Lazaretski „Ispod kuplja“ fundus u preseljenju. Igraju: KSENIJA MEDOVIĆ, JASNA ŽITNIK, SANJA ŽIVKOVIĆ, MATILDA PERKOVIĆ, ZVONČICA ŠIMIĆ, DELFINA BARTULOVIĆ-BARNJAK, LEONA RIBIĆ...
...Kako je lijepa spoznaja da sami stvaramo vlastite osobne katastrofe i da nam u tome pripomažu stvaralačke sile unutar nas. Svatko od nas ima potrebu  stvarati a žalost je stvaralački čin. Ljubavna pjesma je tužna pjesma, ona je zvuk žalosti....Ljubavna pjesma  nije nikada istinski sretna. Prije svega, ona mora obgrliti sav potencijal patnje. One pjesme koje govore o ljubavi a u svojim stihovima nemaju bol ili jecaj nisu ljubavne pjesme, već prije pjesme mržnje zakukuljene u ljubavne pjesme i nije im za vjerovati. Te pjesme poriču našu čovječnost i naše bogomdano pravo da budemo tužni, a radio-valovi su zagađeni njima....Ljubavna pjesma mora odjekivati šaputanjem žalosti i zvečenjem jada. Pisac koji odbija istraživati mračnije strane srca nikad neće biti sposoban uvjerljivo pisati o čudu, magiji i radosti ljubavi, jer kako se dobroti ne može vjerovati ako nije udisala isti zrak kao i zlo....Ljubavna pjesma mora biti rođena u kraljevstvu iracionalnoga, apsurdnoga, smušenoga, melankoličnoga, opsesivnoga, suludoga, jer ljubavna pjesma je buka ljubavi same, a ljubav je, naravno, oblik ludila... (Nick Cave Ljubavna pjesma)

četvrtak, 1. studenoga 2012.

TEATAR LERO S "KRALJEM UBUOM" U ROGOZNICI

Bila su to godišta kada je Lero igrao, putovao, radio nove predstave, punio pozornice i gledališta, kada se u ulici Ilije Sarake okupljalo plaho teatarsko društvo, "klapa od teatra" ali i mladost i radost i predanost i što sve ne kada smo se ono jednom...i nekoliko puta onda. Pa još godinama, na sreću, poslije. I možda do danas. Te odveć daleke 1979. godine režirao sam Jarryjevog  "Kralj Ubua". Predrag Vušović je bio Tata Ubu, Mima Čampara (danas Brautović)  Mama Ubu a Stojan Glamočanin sve ostalo. Zbog njega sam Jarryjev tekst cijeli presložio da Stoja dobije zasluženu minutažu na sceni i dovoljno vremena za igre s Pređom.  Mia Begović i Ozrenka Kaliterna bile su dio okvira predstave a u njemu brojna draga lica. Nekih se sječam, nekih nema, neki su me zaboravili a neki su se izgubili. A neki će se prepoznati na ovoj fotografiji. Tako je to s teatrom. Tako je to s godinama. Starimo. U kutiji starih slika, iz vremena kada smo se slikavali i čuvali fotografije, pronašao sam obilje Lerovog svakodnevlja. Uspomena od kojih boli glava. I nešto "u križima".  Evo jedne poluskupne fotografija iz Rogoznice. Te godine je Rade "služio vojni rok" (neš' ti mornarice) i organizirao je Lerovo gostovanje u mjestu svog "vojnikovanja" koje se bilo poklopilo s još nekim dogovorenim nastupima. Prije i poslije.
Evo imena uslikanih za lakše prepoznavanje, raspoznavanje i upoznavanje: Olga (Olgica), Igor, Mia, Antun, Miro (Miroslav) - (čuče), Robi (Robert),Davor, Vedran, Nela, Ozre (Ozrenka), Stoja (Stojan), Mima (Izmira), Rade (Radovan), Mišo, Maja, Dijana, Jadre (Jadranka), Pređo (Predrag) i Mato (stoje). Kao i obično sigurno nas je uslikao Tutanj (Željko Tutnjević). Ne znam zašto Robi drži Magnetofon kada je u predstavi glazba bila "u živo" i zašto Mato drži ponosno u zraku "kabele" kada nije, osim mraka na početku i kraju, bilo promijena svijetla. Ponovimo, bila je to 1979. godina. Po kratkim rukavima reklo bi se ljeto ili proljeće i rana jesen ili....
Premijera "Kralja Ubua" bila je u Kazalištu Marina Držića 8.4.1979. a 27,11.1979. (iste godine) režirao sam Becketta "Doći-proći". Premijera je bila u Studentskom klubu u Pilama. Poslije pokazalo se, bila je to jedna od važnijih predstava iz obilja Lerove teatrografije. I "Kralj Ubu" je bio važna predstava. U Lerovoj praksi sve su predstave važne. Nema nevažnih i onako...

četvrtak, 25. listopada 2012.

TEATAR LERO U ŠIROKOJ ULICI

Bilo je to godine 1983. kada je Studentski teatar Lero igrao Bertolta Brechta i to "Pošto željezo?". Gdje sve nismo bili i gdje sve nismo igrali. Pa i u Dubrovniku. Ljeta te godine bile su, a kakve bi drugačije bile, Dubrovačke ljetne igre i bili su, u sklopu Igara, Dubrovački dani mladog teatra. U tom festivalskom kazališnom odušku Lero je participirao prve četiri godine. I tog ljeta, toplog i plahog, Lero je scenografiju Marina Gozzea "raširio" posred Široke ulice. Iza Ribljeg restorana i slastičarne Šikić i sve dolje do iza Garišta i skoro do Ulice Od puča i nekih butiga kojih se ne mogu sjetiti. Kakav ansambl? I kakvi osmijesi? Gledalište i scenografija pregradili su Široku ulicu pa se sa Straduna u Široku i Iza roka moralo drugim ulicama. Okolnim. Svi su s fotografije sada stariji. One koje susrećem pamtim kao onakve. One koje čujem zamišljam kao one koje susrećem. I svi su malo stariji. Ja sam bio mlađi skoro 20 godina. Sitnica za povijest teatra. Nebitno za kronologiju Grada. Nezanimljivo mnogima i mnogima koji nijesu bili. Nijesu gledali. I nijesu dijelili s nama noći. Ta godišta od uzdaha. Zato ova fotografija svima njima. I svima nama. U Lukjernariju! Đe bi drugo.

petak, 31. kolovoza 2012.

LJETNA "MJESEČINA ZA LADY MACBETH"

Studentski teatar Lero odigrao je tijekom srpnja i kolovoza još uvijek ove 2012. ukupno devet izvedbi svoje nove kazališne avanture "Mjesečinu za Lady Macbeth" Milana Milišića. U srcu ljeta pet izvedbi Lero je imao u sklopu dramskog programa 63. dubrovačkih ljetnih igara. I ne samo zbog svog "komornog kazališnog iskustva i prakse" sve izvedbe su bile prepune gledateljima. I nije im bilo svejedno. Bilo je lijepo susresti mnoge. Još ljepše popričati s nekima. I družiti se poslije s mnogima. I, kako to uvijek biva u dubrovačkom teatarskom svakodnevlju, zanimljivo je bilo vidjeti one iz Grada koji su nas pohodili u Lazaretima. A Lerovci? Nema takvog teatra, niti blizu niti daleko, koji ima taku vjernu, predanu, posvećenu i zatravljenu i plahu i snovoplovnu čeljad koja ga čini posebnim, drugačijim, svojim i "na svaki drugi način".
Bila noć puna teškog trulog južnjaka. To je vrijeme kad u Dubrovniku smrde svi zahodi a prozorske škure cijuću i rogobore kao da su pune duhova. None je ječala i njeno ječanje miješalo se s drugim glasovima iz šiloka. S vremena na vrijeme ipak sam razabirala riječi. Govorila je samo jedno: „Gospe moja! Gospe moja!“ (Oficirova kći, M.Milišić)

(Fotografija iz Lerove predstave "Mjesečina za Lady Macbeth", 2012., snimio Ž.Tutnjević)

srijeda, 8. kolovoza 2012.

LEROVCI NAKON PREMIJERA USLIKANI

Evo nekoliko skupnih fotografija Lerovaca nakon premijernih izvedbi posljednjih nekoliko godišta na sceni, kako bi se mogao nazvati eventualno jednom nekada, Teatra Lunario u kojem je, nakon što je Studentski teatar Lero iseljen iz ulice Ilije Sarake br. 7, udomio svoje snove 2008. godine. I od tada, u svom teatarskom prostoru kaplje duše u Lazaretima, priprema i prikazuje svoje predstave nudeći se plaho i podatno u tih četrdesetak i nešto sitno kvadrata. Sve fotografije, kao i one desetljećima ranije, snimio je staro Lerovac Željko Tutnjević.
 Milan Milišić MJESEČINA ZA LADU MACBETH, premijera 28.7.2012.
Milan Milišić LJUBIČASTI STRADUN , premijera 19.11.2011.
Davor Mojaš LJEPIRICE, premijera 22.6.2011.
John Lennon HOW? KAKO?, premijera 20.11.2010.
L E R O V N I C A (Studentski teatar Lero 1968.-2012.), 20.11.2012.
Feđa Šehović KAZINI OD IZBORA, premijera 15.5.2011.
Gjene & Ivo Vojnović PSYCHE PELINGRADA, premijera29.6.2010.
Marin Držić EPITAPHIO, premijera 20.4.2009.

NASTAVLJAT ĆE SE....

subota, 28. srpnja 2012.

TEATAR LERO - PLAKATI I GODINE

IZLOŽBICA PLAKATA NORE MOJAŠ ZA PREDSTAVE STUDENTSKOG
TEATRA LERO U DUBROVNIKU  PROTEKLIH  NEKOLIKO GODIŠTA.
2012.
2011.
2011.

2010.
2010.
2009.
 
2012.
2000.
1994.

četvrtak, 26. srpnja 2012.

MILAN MILIŠIĆ "MJESEČINA ZA LADY MACBETH"


/Studentski teatar Lero , Milan Milišić "Mjesečina za Lady Macbeth", režija Davor Mojaš, praizvedba 28.7. 2012. u sklopu dramskog programa 63. dubrovačkih ljetnih igara. U 21 sat i 30 minita u Lero teatru u Lazaretima. /
Milan Milišić
Živjeti u Dubrovniku znači živjeti predrasudu u kojoj je svijet dovršen onog trena kad je posljednji kamen uzidan u krunište posljednje kule.Sve što je u Dubrovniku moguće prodati svodi se na hotele. Treba otvarati hotele da ljudi dođu i vide kako je sve lijepo dovršeno.
U Dubrovniku se ne može živjeti u svom vremenu; isključivo u njegovom vremenu. Preciznije, u njegovom bezvremenu.Nije slučajno da se ovdje okupljaju bivši generali i ministri. Postoje i druga mjesta u kojima se može provoditi mirna starost.Oni ne traže mirnu starost. Oni žele da se ukine vrijeme. Dubrovnik im to pruža najubjedljivije.
Dubrovnik je divan grad. Afirmira se ahitektonski sklad, ljepota pejzaža i pitkost jezika, sloboda republike i hrabrost pomoraca, kulturnog življenja i sveukupnost umjetničkih postignuća. Dubrovnik je divan zato što je jedinstven.
Dubrovnik je ružan grad. Ružan zato što negira suvremenost života tj. nadređuje joj ostatke svoje suverenosti.Tašt na svoj Stradun  i svoj akcent, na svoj zemljopisni položaj i svoju povijest, na svoju jedinstvenost i klimu...Tašt ništa manje na svoje velike sinove i kćeri koji su ga, ne mogući u njemu više izdržati – napustili!
Nova priroda Dubrovnika je robna priroda, a njegova suština je promenadna. Potreba da se prođe kroz Dubrovnik na istoj je ravni s potrebom čovjeka da svakoga dana prođe kroz određeni broj kafana. On se mora pojaviti na određenim mjestima u određenim intervalima. Netko nevidljiv proziva ga.
Dubrovnik je, na razini svijesti, uzastopno prolaženje istim predjelom. To je predio u kojemu sve stoji pripremljeno za nas – naizgled nepromjenljivo. Kao da ni za koju drugu situaciju Peter Brook nije napisao rečenicu:“U ovo ponavljanje valja položiti sjeme raspadanja.“ 
Na tom jedinom pravom umjetničkom zadatku u vezi s Dubrovnikom, umjetnici, uopćimo, godinama, i samozadovoljno, omanjuju. Ne postoji snaga duha koja bi Dubrovnik izvela iz te njegove nove, robne prirode – dapače: sve što se događa gura ga sve dublje u nju.
Dubrovnik je osuđen da bude fabrika koja samu sebe proizvodi da bi kroz tržišne zakonitosti omogućila svoju bešćutnu reprodukciju.
Poškropljen kapljicama vrška vala, zabljesnut blicem sunčleva zalaska, podignut proljetnim mirisima, Dubrovnik je zatvoren u svoju prometnu vrijednost kao vera u zlatarsku škatulicu.
Dubrovnik je sam sebi ideal i ta narcisoidna zagledanost u sebe, to zurenje u bonacu da se ulovi savršenstvo svog obrisa, čini ga punim predrasuda. Dubrovnik je neizdržjiv i divan. Neizdržljivo divan.
Odluka da obnavljaju grad poslije potresa najveća je greška koju su Dubrovčani načinili. Potres je bio tragičan kraj jednog sjajnog Dubrovnika; poslije potresa počinje sjajan kraj jednog tragičnog Dubrovnika.
O tome nam svjedoče detaljni opisi onoga što se nakon potresa događalo. S velikom triješnjom stvarni Dubrovnik je nestao zauvijek. S krinkom njegova imena i jezika, njegova zemljopisa i njegovih naranača, s krinkom neporušenih fasada u svijetu se pojavio jedan drugi grad.
Onog trenutka kad je Marojica Kaboga počeo obnavljanje Dubrovnika, na Dubrovnik se poput proloma oblaka izlila nostalgija za onim što je bilo prije velike triješnje. I od tada do danas Dubrovnik vapi za onim što je bilo, očajava što to nikad više neće biti i kroz tu prizmu odbija priznati da je ono što jeste, a ne ono što je bilo.
U svojoj biti, u suštini svog trajanja, dubrovnik nije ništa drugo do neprestana negacija. Lijepo kameno NE po kojemu se izlijeva lava šiloka.
Mi stojimo na ruševinama onog zemljotresa. Dubrovnik je tragičan. Odatle proizlazi i njegovo katarzično djelovanje za one koji ga posjećuju. Za njih je to kao posjet predstavi.Mi pak za njih igramo u tragediji Dubrovnika. Žiteljima preostaje da budu dovijeka glumci i naravno sve ono prokletstvo koje ide sa tim pozivom. A ljudski duh se divi načinu na koji je to pojednostavljeno i kaže: „Dubrovnik je divan.“ 
Milan Milišić (Dubrovnik, 6.7.1941.- Dubrovnik, 5.10.1991.) pjesnik, pripovjedač, dramski pisac, putopisac i prevoditelj. Srednju školu završio je u rodnom gradu, a na Filološkom fakultetu u Beogradu diplomirao je svjetsku književnost (1967.). Poslije studija neko je vrijeme živio u Beogradu, surađujući  s Književnom radionicom 9, objavljujući u periodici i priređujući emisije za radio, a zatim se na nekoliko godina preselio u Englesku, gdje je radio različite (pa i fizičke) poslove. U Dubrovniku je ponovno od početka 70-ih god, kada uređuje časopis mladih Laus. Zbog objavljivanja novele Život za slobodu (1981.) gubi zaposlenje i putovnicu na duže vrijeme, a kada se potkraj 80-ih godina aktivirao kao dramaturg Kazališta Marina Držića, još jednom doživljuje represiju zbog svojih liberalnih stavova. Premda je imao stipendiju za boravak u SAD-u, s izbijanjem Domovinskog rata vratio se u zavičaj, gdje je poginuo u svojem stanu za srpsko-crnogorskog napada na Dubrovnik. Milišić je ponajprije rapsod rodnog grada i sredozemnoga ambijenta, ali ne toliko kao ponosan nasljednik velike civilizacijske tradicije, koliko kao pažljiv promatrač često depresivne svakidašnjice. I za njega je Dubrovnik grad par excellence, ali ujedno i mjesto u kojem umjesto ljepote i sklada možemo doživjeti mračne zakutke i ruševne uspomene...(Hrvatska književna enciklopedija, knjiga 3., str.95.)

ponedjeljak, 16. srpnja 2012.

TEATAR LERO O GRADU I MILIŠIĆU


Elementi predstave Mjesečina za Lady Macbeth Studentskog teatra Lero koja će svoju praizvedbu imati 28. srpnja na 63. dubrovačkim ljetnim igrama u Lero teatru u Lazaretima. Bit će odigrano pet izvedbi tijekom srpnja i kolovoza na Igrama a krajem rujna uslijedit će i dubrovačka premijera unekoliko drugačije i dovoljno ista. Evo elemenata ili sastavnica predstave: Pjesma naslovna Mjesečina za Lady Macbeth (Milan Milišić: Unutrašnje stvari, str. 40) / Pjesme iz Milišićevih zbirki pjesama za djecu Nastrana vrana i Mufica, odlomci iz knjiga proze Unutrašnje stvari i  Dubrovačka zrcala te romana Oficirova kći i Iz dnevnika N.B iz zbirke Mačka na smeću / Tonski zapisi iz emisije Poezija naglas-nove pjesme Milana Milišića (urednik Danijel Dragojević, Radio Zagreb, 4.3.1976.). / Rečenice iz referata Milana Milišića sa Oktobarskih susreta pisaca (Beograd, 1988.). / Završni prizor Dubravke Ivana Gundulića (režija: dr. Branko Gavella i Kosta Spaić, Dubrovačke ljetne igre 1961.) / Identifikacijski signal HR Radio Dubrovnika (J.Gotovac-Đ.Jusić) 1991. / Fragmenti dokumentarne radiodrame Svedok („govori Jelena Trpković, slikarica koja je preživjela pakao Dubrovnika i prisustvovala smrti supruga pjesnika Milana Milišića poginulog od granate u rodnoj kući 5.10.1991.“, autor: Goran Cvetković, Drugi program Radio Beograda, 1991.). / Otrgnuti citatiti iz Macbetha Williama Shakespearea. / Sorkočević, vjetar, mjesečina, miris voska, prva i posljednja stranica Lista omladine Dubrovnika Laus (br.63, 1982.), bršnjan, knjige crnih naslovnica, golubovi, cvijeće iz „ulice koja će se svati mojim imenom“ (M.M.), uzdah zbora Vila iz Dubrave, svijeće, ura i vlažna tama u čaši noći na kamenom „tacunu“ Grada. Lijepo kameno NE po kojem se izlijeva lava šiloka...(M.Milišić)....

subota, 14. srpnja 2012.

MJESEČINA ZA LADY MACBETH



Mjesečina za Lady Macbeth novo je Lerovo posezanje za pjesničkom i drugom književnom ostavštinom Milana Milišića. U Noći kazališta 2011. u Mojašovoj režiji odigran je premijerno Ljubičasti Stradun. Tako su Lerovci dali svoj prinos obilježavanju 70. godišnjice rođenja i 20. godišnjice smrti dubrovačkog pjesnika Milana Milišića, prve civilne žrtve srpsko-crnogorske agresije na Dubrovnik. Poginuo je od neprijateljske granate na pragu svoje kuće u Župskoj ulici  5. listopada 1991. Ljubičasti Stradun bila je Lerova posveta svom predanom, redovitom gledatelju, pratitelju, „pričuvnom dramaturgu“, kritičaru i prijatelju Milanu Milišiću. Mjesečina za Lady Macbeth sabire otrgnute fragmente Milišićeve proze, tonske zapise i svjedočenja; sačuvane fonoarhivske fragmente predstava, sječanja i prizore Grada kojeg je Pjesnik opjevao, koji je Lera iznjedrio a kojemu Lerovci posvečuju svoju novu praizvedbu. Mjesečina za Lady Macbeth nova je Lerova teatarska avantura prepoznavanja, detektiranja i uprizorenja kadrova slika, krhotina memorije i uzdaha podneblja, baštinskog zavičajnog teatarskog zova, snovoplova i zbilje  Dubrovnika u nizu započetim Držićem, nastavljenim Vojnovićem i njegovom sestrom Gjenom, Gučetićem, Kazalijem, Kaznačićem, Pucićem i Vodopićem te Šehovićem, Paljetkom i , najposlije, Milišićem.
Premijera na 63. dubrovačkim ljetnim igrama 28. srpnja u 21 sat i 30 minuta u Lero teatru u Lazaretima.

utorak, 22. svibnja 2012.

70 GODIŠTA RADIO DUBROVNIKA I TRI LAVA

Predstavljanjem monografije u Kazalištu Marina Držića Radio Dubrovnik obilježio je svoj 70. rođendan. U albumu od fotografija, podsjećanja i sjećanja ova iz osobnog uspomenara nije objavljena. Na fotografiji su "tri lava" iz tamo nekih 1980-i srednjih godina prošlog stoljeća. I samo se prividno ništa nije promijenilo. Skalini su isti, novi je kućni broj, jedna arla fali (6.12.1991. polomile su je krhotine granate koja je bila "tresnula" u blizini), nova je adresa, ista je Vila Dubravka, isti lavovi krotki i kameni  a čeljade na drugom skalinu odozgo, kao i danas, ne zna hoće li uzaskale ili hoće li nizaskale. Kada obriše nos.

Mislim da sam ovo negdje u kolovozu 1999. u atriju Sponze u izravnom prijenosu konferencije za Radio Dubrovnik  uz premijeru Vjnovićeve "Dubrovačke trilogije" u Juvančićevoj režiji. Uslikala me Ana Opalić.  

ponedjeljak, 9. travnja 2012.

KVADRI IZ LEROVOG USPOMENARA

1983. godina - Lerovci u Šibeniku s Jakšom Fiamengom i Radovanom Milanovim (Festival kazališnih amatera Hrvatske)
1978. godina. Lerovci u Splitu (A.B.Ruzante "Mušica" Splitsko ljeto)
1977. godina. Lerovci u svom prostoru u ulici Ilije Sarake 7 u Dubrovniku (proba farse L.Paljetka "Smrt gospodina Olafa")
 1978. godina. Radno predsjedništvo Skupštine Studentskog teatra Lero (Feđa Šehović, Izmira Čampara, u vazi karanfili,  Miodrag Kirigin, Jasna Žitnik)

srijeda, 7. ožujka 2012.

LEROV USPOMENAR U SLIKAMA


1977. Lerovci u Murteru na Smotri kazališnih amatera Hrvatske, Bertolt Brecht "Onak koji govori da i onaj koji govori ne"
1981. Lerovci u Makarskoj na Festivalu Podbiokovske večeri, T.Rozewich "Kartoteka"

U sklopu programa proslave, obilježavanja, nezaboravljanja i prepoznavanja svoja 43 godišta objavljena je LEROVNICA, rekli bismo monografija Studentskog teatra Lero iz Dubrovnika, grada u kojem je taj plahi i nestašni Teatar uspio ući u ozbiljne respektabilne i neočekivane godine i još traje. Godišta po kojima se prepoznavao i predstave kojima se nudio zabilježena su u knjizi koja na 260 stranica sa gotovo 600 fotografija,kako velikih tako i malih i sve crno-bijelih, detaljnom lerografijom (teatrografijom), kritičkim sumirajućim prikazima Hrvoja Ivankovića i Mire Muhoberac te odebljim i ovećim blokom novinskih i časopisnih isječaka u kojima o Leru svjedoče važna i nezaobilna imena hrvatske kazališne kritike i teatarske teorijske misli i primisli - neki su od preporučujućih akcenata ove knjige uspomena, nostalgije, spomenara i vremenopisa. Svjedočanstvo je to o hrvatskom alternativnom teatru a posebice o živoj prisutnosti, značaju i važnosti Lera u kazališnoj zbilji i snomorici Dubrovnika. Stotine lerovaca ostavile su svoj trag i mogu se, većina od njih, i vidjeti u ovoj krasnoj, lijepoj i skladnoj knjizi umišljenoj do neodoljivosti. Zato evo nove serije fotografija lerovog uspomenara. Da se nađe i da se nađu i da se nađemo. I ne samo onako. I na svaki način.
Naputak za trenutak: Kako doći do Lerovnice?

1987. Lerovci u Klubu mladih Zelena naranča u Dubrovniku, Poslijepodne u Alice parku
1992. Lerovci  u Liverpoolu na Festivalu Brouhaha, I.Terentjev "Jordano Bruno"

nedjelja, 19. veljače 2012.

SLIKE IZ LEROVNICE ISPALE

1994. Dubrovnik - Davor Mojaš "Stanje lune"


Iz monografijice Studentskog teatra Lero - Lerovnice  evo nekoliko fotografija iz različitih razdoblja tog začudnog teatarskog slučaja u Dubrovniku. Grada bogate kulturne baštine, tradicije , svekolikih drugih posebnosti i Lera, teatra kojeg je, i ne sluteći posljedice, iznjedrio. Odabrane fotografije spadaju u one skupne s gostovanja, nakon probe, premijere, izvedbe ili, jednostavno nakon onoga: Ajdemo se slikati! I svi pristanu. I Željko Tutnjević bude u blizini.
1975. Pula - A.B. Ruzante "Mušica"
1980. Rijeka - Radovan Ivšić "Vane"

1982. Zagreb -  Radovan Ivšić "Vane"